Jednou z priorít Kancelárie NR SR je sprístupniť parlament verejnosti a uľahčiť osobný kontakt občanov s poslancami. Práve vďaka tomu, sme my, žiaci Gymnázia J.M.Hurbana v Čadci, mali výnimočnú príležitosť zažiť serióznu atmosféru Národnej rady SR na vlastnej koži
Exkurzia pod vedením pani profesorky Mgr. Z. Gavlasovej a pani profesorky Mgr. E. Moskáľovej sa konala dňa 12.12.2017. Nadšenci politiky, žiaci SPS, ale aj "neseminaristi" všetci sme sa na výlet tešili. Skvelá nálada nás sprevádzala už od rána, aj napriek nepriazni počasia.
Po príchode do Bratislavy sme zamierili rovno do budovy NR SR. Už pri vstupe sme museli prejsť kontrolami, ktoré prebehli bez komplikácií. V sprievode vyškoleného pracovníka sme si prezreli priestory parlamentu a následne sa presunuli na balkón rokovacej sály sledovať plenárne zasadnutie. Mňa osobne veľmi zaujal samotný výstup jednotlivých politikov, konkrétne vyjadrovacie schopnosti a spôsob argumentovania.
V čase našej návštevy sa na zasadaní diskutovalo o zmenách a doplneniach zákonov, takisto ako o probléme sprejárstva a grafitov. Po vypočutí veľmi výstižných a miestami dokonca zábavných myšlienok nás čakala diskusia s JUDr. PhDr. Jánom Podmanickým, PhD, členom Klubu Smer a podpredsedom Výboru NR SR pre sociálne veci. Rodák zo Starej Bystrice sa prejavil ako veľmi milý, ohľaduplný a vzdelaný človek. Na začiatok nás oboznámil s procesom tvorby zákonov (tzv. legislatívny proces), vysvetlil, kto má právo podať návrhy zákonov ale aj aké sú pravidlá hlasovania a v akom prípade môže prezident vrátiť zákon. Potom už nasledovali naše otázky a do diskusie sa aktívne zapájali aj naše pani profesorky. Pracovník, ktorý mal našu skupinu na starosti bol veľmi príjemný a ochotný. Podrobne nám porozprával o štátnych symboloch a ústave SR a ukázal nám staré pečate a iné historické pamiatky. Dokonca sme dvakrát mohli byť svedkami výmeny stráže.
S blížiacim sa koncom prehliadky sme mohli obdivovať najvzácnejšie dielo nachádzajúce sa na pôde NR. Set 7 obrazov slovenského maliara Albína Brunovského, olejomalieb maľovaných na dreve. Naša návšteva Bratislavy by sa nezaobišla bez krátkej prehliadky hradu a okolia.
Na záver by som chcela všetkých povzbudiť, aby sa podieľali na zvýšení záujmu a vzdelanosti Slovákov v otázke politiky. Držiteľka rána. Tak aj takéto označenie kedysi niesla mládež a mladí ľudia. Ako je však na tom dnes? Záleží mladým ľuďom na tom, čo sa okolo nich deje?
Paulína Paršová, IV. G