Dňa 28. októbra 2015 sa študenti tried I. C a I. D pod vedením pánov profesorov Švancára a Jurgu zúčastnili exkurzie v Bratislave. Hlavným bodom programu bola exkurzia spojená s prednáškou v Slovenskom hydrometeorologickom ústave.
V deň exkurzie sme sa všetci stretli v skorých ranných hodinách na určenom mieste, kde sme netrpezlivo čakali na učiteľov, meškajúcich spolužiakov a autobus. Ten prišiel krátko pred šiestou hodinou a keďže bolo chladné počasie, všetci sme sa potešili a rýchlo doň nastúpili. Cesta bola pohodlná a príjemná. Približne po troch hodinách jazdy sme dorazili do hlavného mesta – Bratislavy. Privítala nás zamračenou oblohou, hmlou a chladným počasím, do ktorého sa nikomu nechcelo.
Keď sme vystúpili z autobusu presunuli sme sa k Bratislavskému hradu. Na hradnom nádvorí nám pán profesor povedal niekoľko zaujímavých informácií o histórii hradu, potom sme sa presunuli dovnútra. V hrade bolo príjemne teplo, poodkladali sme si bundy a išli sme si pozrieť rôzne výstavy – prvá svetová vojna, textilné umenie, Ľudovít Štúr - reformátor slovenskej spoločnosti. Veľmi ma zaujala výstava o Ľudovítovi Štúrovi, venovaná 200. výročiu jeho narodenia. Výstava mi priblížila život a dielo tohto dejateľa. Pri odchode sme sa odfotili pred hradom pri soche Svätopluka a presunuli sme sa do historického centa Bratislavy.
Našou druhou zástavkou bol Dóm sv. Martina, kde nám pán profesor Jurga urobil výklad o význame tejto cirkevnej stavby. Dozvedeli sme sa, že najväčšiu slávu tento chrám, ako aj celá Bratislava, zažil v rokoch 1563 až 1830, kedy bola Bratislava hlavným korunovačným mestom Uhorska a dosahovala najväčší rozmach. Naši panovníci boli korunovaní práve v Dóme sv. Martina svätoštefanskou korunou, čo dokladá aj skutočnosť, že veža tohto chrámu je ukončená pozlátenou replikou tejto koruny. Repliku koruny sme si potom mohli všimnúť aj na hrade. V chráme sa ďalej nachádzali aj relikvie nášho posledného cisára Karola I., ktorý tento chrám osobne navštívil spolu so svojou manželkou cisárovnou Zitou. V roku 2004 ho pápež Ján Pavol II. za snahy o rýchle a mierové ukončenie vojny blahoslavil.
Prehliadka mesta ďalej pokračovala smerom k Hviezdoslavovmu námestiu. V krátkosti sme sa zastavili aj pri moste SNP, kde sme sa dozvedeli niečo o tom, ako stavba tohto mosta zasiahla do historického centra Bratislavy. Vďaka nemu bolo zbúraných niekoľko historických budov, vrátane židovskej synagógy. Prehliadku sme ukončili pri historickej budove Slovenského národného divadla, odkiaľ sme si pozreli súsošie štúrovcov na Štúrovom námestí, kde pôvodne stála socha Márie Terézie, ktorú po skončení monarchie legionári zničili. Po skončení prehliadky sme sa cestou okolo Dunaja presunuli do nákupného centra Eurovea. Keďže bol čas obeda, všetci sme sa s chuťou naobedovali a popozerali nákupné centrum zvnútra.
Po krátkom rozchode sme nastúpili do nášho autobusu, ktorý nás doviezol až pred brány SHMÚ, nášho hlavného bodu programu dňa. Tu nás privítaj pán doktor Norbert Polčák. Ukázal nám predpovednú sálu a urobil prednášku nielen o tom ako meteorológovia predpovedajú počasie na ďalšie dni, ale aj o význame SHMÚ ako inštitúcie pre Slovensko. Dozvedeli sme sa, že počasie je veľmi dynamické a je veľmi náročné ho predpovedať. Najviac nás však zaujala predpoveď a vydávanie výstrah pred búrkami, vysokými či nízkymi teplotami, povodňami alebo aj silným vetrom. V predpovednej sale bol aj meteorológ, ktorý vydával výstrahu pred veternou katastrofou, ktorá postihla Tatry v roku 2004. On sám nám o tom niekoľko slov aj povedal. Bolo to veľmi zaujímavé.
Po prednáške nás zobral jeden z meteorológov do meteorologickej záhradky, v ktorej mali rôzne meracie prístroje – napr. teplomery, vlhkomery, zrážkomery, anemometre, barometer a tyč na meranie výšky snehovej pokrývky. Táto exkurzia nám priniesla cenné informácie, o ktorých sme doteraz nevedeli. Dozvedeli sme sa nové informácie nielen o našom hlavnom meste, ale najmä o počasí a jeho predpovedi. Ktovie, možno bol medzi nami aj budúci meteorológ.
Potom nás čakala cesta domov. Všetci sme boli unavení, a tak si niektorí aj zdriemli, ale v autobuse panovala veľmi dobrá nálada. Bola to super exkurzia so super spolužiakmi a učiteľmi, za čo im patrí veľké ďakujeme.
Matej Laš, I. D