Banská Bystrica je jedno z najkrajších slovenských miest. O tom sa mohli na vlastné oči presvedčiť aj žiaci Gymnázia Jozefa Miloslava Hurbana v Čadci, konkrétne trieda kvarta A. Tí 06. júna 2019 navštívili toto mesto v sprievode vyučujúcich Mgr. Kataríny Hudákovej a Mgr. Gabriely Chalupkovej.
Tento dátum bol aj symbolický, pretože pred 75 rokmi sa uskutočnila strategická operácia Druhej svetovej vojny a to vylodenie spojencov v Normandii – Overlord či Deň D. Vieme, že bola úspešná a na jej základe sa otvoril druhý front, čím bol osud agresorov Druhej svetovej vojny spečatený.
Okrem architektonických krás mesta, naše kroky smerovali do Múzea SNP. Budova nás uchvátila netradičným vzhľadom. Je zasadená do parku, v ktorom je umiestnený skanzen ťažkej bojovej techniky používanej v SNP. Najmä oči chlapcov sa rozšírili od radosti, keď sledovali lietadla, tanky, vagóny práve z Druhej svetovej vojny. Ako sme sa dozvedeli budova je symbolicky rozdelená na dve časti spojené mostom. Pod mostom, v pietnej sieni pri hrobe neznámeho vojaka, horí večný oheň.
Súčasťou prehliadky múzea bol aj výchovno- vzdelávací program, ktorý bol zameraný na obdobie rokov Slovenského štátu, teda 1939-45. Špeciálne sme sa venovali židovskej otázke na Slovensku.
Žiaci pracovali spoločne v kruhu na aktivitách, ktoré boli pre nich pripravené. Zamerali sa najmä na to, ako si vytvárame predsudky, stereotypy o istých skupinách obyvateľstva, napr. o Židoch.
Výklad sprievodkyne bol mimoriadne pútavý a odniesli sme si mnohé vedomostí, postrehy, inšpirácie. Bolo zdôraznené, že naši žiaci sú tá nová generácia, ktorá môže priniesť zmenu a spojím postom prispieť k správnemu fungovaniu spoločnosti.
S dobrým pocitom užitočne stráveného dňa sme opúšťali mesto Banská Bystrica. Nostalgicky vo vlaku sme sledovali okolitú prírodu a mali priestor na vlastné myšlienky, ktoré boli spojené s tým, čo sme počuli.
Verím, že podobné akcie sa nám bude dariť naďalej organizovať a žiaci nenásilnou formou získajú nové vedomostí, ktoré im ostanú natrvalo v ich mysliach i srdci.
Mgr. Gabriela Chalupková